Çalışma arkadaşı arıyoruz: Ekibimizde her zaman genç yeteneklere ihtiyacımız var..

e-Defter

E-Defter

E- Defter programı, Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanunu hükümleri kapsamında tutulması zorunlu olan, kebir ve yevmiye defterlerinin elektronik dosya şeklinde hazırlanması, bastırılmadan kaydedilmesi, elektronik biçimde imzalanarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilmesi ile Başkanlık onaylı ve imzalı olarak kaydedilmesini içerir.

E-Defterlerin kaynağının doğruluğu, bütünlüğü ve değişmezliği gibi önemli unsurlar güvence altına alınır, ilgililer tarafından kesin delil niteliğinde kullanılır.

Kurumlar, E-defter uygulamasına geçiş yaptıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) içeriği göndermez. Özetle; muhasebe kayıtlarını GİB’ e aktarmaz. Bunun yerine berat adı verilen ve özet olarak kabul edilen bilgiler GİB’ e iletilir.

GİB tarafından belirlenmiş olan standartlara ve formata uygun şekilde tutulan e-defterler, kağıt baskıya çevirmeden kaydedilir, kaynağının güvenilirliği ve değişmezliği güvence altına alınır. Bu güvence gerçek kişiler için e-imza; tüzel kişiler yani işletmeler için mali mühür gibi uygulamalar aracılığıyla sağlanır.

E-Defter Uygulamasına Kimler Geçiş Yapabilir?

Defterlerini dijital ortamda oluşturarak kaydetmek, muhafaza, ibraz etmek isteyen tüzel ve gerçek kişiler, herhangi bir fatura miktar ya da ciro sınırlaması olmaksızın, diledikleri zaman E-Defter uygulamasına geçiş yapabilirler.

E-Defter uygulamasına geçiş yapan iki tür kullanıcı vardır. Bunlar;

 • İlk türdeki kullanıcılar, E-deftere zorunluluk kapsamında geçiş yapanlardır. Eğer sizin de devlet tarafından açıklanmış olan yıllık ciro miktarını aşmış olma durumunuz varsa, e fatura e defter geçme zorunluluğu sizi de kapsıyor demektir. Bu yüzden mükellef olduğunuz tarihi takip eden sene başı itibarıyla E-Deftere geçiş işleminizi tamamlamanız gerekir.
 • İkinci tür kullanıcılar ise gönüllü E-Defter kullanıcılarıdır.

E-Defter Uygulaması Zorunlu Mudur?

Gerekçesi ne olursa olsun E-Fatura uygulamasına geçmiş yapmış olan mükellefler, E-defter uygulaması için de zorunlu hale gelirler. E-Fatura uygulamasına gönüllü geçmiş olan mükellefler için ise böyle bir mecburiyet yoktur.

Mevcut Mükellefler

 • Alkol, tütün ve kolalı gazoz ürünlerinin üretici ve dağıtıcıları
 • Taze meyve sebze hali tüccar ve komisyoncuları
 • Elektrik üreticisi, akaryakıt dağıtıcısı gibi EPDK lisansı olan üretici ve dağıtıcı kurumlar
 • 10 milyon TL üstünde yıllık ciroya sahip olan firmalar

Yeni Mükellefler (1 Ocak 2021)

 • Bavul ticareti yapanlar
 • İnternet reklamcılığı ve ticaretine aracılık edenler
 • Kolalı gazoz, tütün ve alkol satışı yapan bayiler
 • Petrol istasyonları ve tüp gaz bayileri gibi EPDK lisansı olan kurumların bayileri
 • 5 milyon TL üzerinde yıllık cirosu olan işletmeler

Akıllı Çözümler E-Defter Uygulaması Kullanmanın Avantajları

1.Tam Entegrasyon

Akıllı Çözümler uzman ekibi olarak kullandığımı E-Defter uygulaması, tüm ERP ve muhasebe programları ile kolayca entegre olur.

2.Anında Erişim Kolaylığı

Dilediğiniz yerden anında E-Defterlerinize erişim sağlayabilir, işlemlerinizi kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

3.Maliyet ve Zaman Avantajı

Defterin onaylanması, basımı, noter onayı ve arşivlenmesi gibi masraflarınızı minimuma indirerek, operasyonel süreçlerinize hız kazandırabilirsiniz.

4.Güvenilir Saklama

Akıllı Çözümler profesyonel E-Defter uygulaması sayesinde E-Defterlerinizi 10 yıl boyunca 3D şifreleme teknolojisi ve 4 yedeklemeyle, ücretsiz şekilde güvenle saklayabilirsiniz.

5.7/24 Müşteri Temsilcisi ve Hızlı Kurulum İmkanı

Akıllı Çözümler uzman ekibi, size E-Defter uygulaması için 7/24 müşteri temsilci desteği sağlayarak aklınızdaki tüm soruları cevaplar; başvuru, kurulum, eğitim ve teknik servis gibi her konuda dilediğiniz an size destek sağlarlar.

6.Yasal Mevzuata Uygunluk

Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında belirlenen mevcut standartlara tam uyumlu ve değişen mevzuatlara göre güncellenen yapısı sayesinde tüm işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Akıllı Çözümler olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp