Çalışma arkadaşı arıyoruz: Ekibimizde her zaman genç yeteneklere ihtiyacımız var..

Marka İzleme

Marka İzleme

Türk Patent Enstitüsü’ne marka tescil başvurusu yapan firmalar, Müracaat Bültenleri’nde her ay ilan edilir. Bu markalar 3 ay askıda kalır. Marka izleme, Müracaat Bültenleri’nde ilan edilen markaların, diğer markalar ile benzerlik yönünden karşılaştırılması ve benzer markaların tescilinin engellemesine yönelik yapılan çalışmaların tümüne denir. Firmamız bünyesinde uzman ve tecrübeli çalışanlarımız tarafından markanızın takibi yapılır. Büyük ölçüde markanıza benzer olan diğer marka başvurularının aylık olarak raporlanması sağlanır.

Markanızın tescil edilmesi, tam bir koruma altında olduğunu göstermez. Benzer ya da taklit markaların tescilinin engellenmesi için düzenli olarak bülten takip edilmelidir. Türk Patent ve Marka Kurumu her ayın 12’si ve 27’sinde Müracaat Bülteni’ni yayınlar. Bu tarihlerde bazen değişiklikler olsa da aynı ay içinde 2 adet bülten ve ortalama beş bin adet markanın başvurusu ilan edilir. Aylık olarak yayınlanan bu bültende ilana çıkan benzer markalara itiraz edilmediğinde, müracaat edilen markanın tescili gerçekleşir. Bu da gerçek hak sahibinin mağduriyet yaşamasına yol açar. Marka izleme hizmeti ile Resmi Marka Bülteni düzenli olarak incelenir ve markanıza ayırt edilemeyecek kadar benzer markaların tescil süresinde tespit edilmesi sağlanır.

Marka İzlemenin Avantajları

Marka izlemenin en büyük avantajı; taklitler ile mücadele ederek markanızın kalitesini ve varlığını korumasıdır. Taklitler ile mücadele etmek de şirketinize olan güvenin artmasını sağlar. İnsanların markanıza güvenmesini sağlamak, doğrudan yüksek kar elde etmek anlamına gelir. Ayrıca söz konusu markanın başvuru ilanından itibaren 2 aylık süre içinde itiraz etme şansı elde edilir. Uzun zaman devam eden ve yüksek maliyetli dava sürecine girme olasılığınız azalır. Firmamız, rekabet üstünlüğünüze ve değerlerinize sahip çıkma konusunda destek olamaya her zaman hazırdır.

Hizmetin İçeriği Nedir?
Bu hizmetin içeriğinde aşağıdaki maddeler yer alır:
 • Her bir marka 1 yıl süreyle Resmi Markalar Bülteni’nde takip edilir ve raporlanır.
 • Bu hizmete kayıtlı olan markalar, söz konusu bültenlerden benzerlik araştırması yapılır.
 • Tespiti yapılan markalara, itiraz süresi içerisinde tescilinin iptal edilmesi sağlanabilir.
 • Not; Marka izleme hizmeti, benzer markaların tespit edilmesini sağlar. İtirazı işlemleri ayrıca yapılmaktadır. Ancak itiraz işlemleri dahil olan izleme hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz. Böylece 1 yıl içinde belirli sayıda itirazları ücretsiz olarak yapabilirsiniz.
 • Raporlar aylık olarak tarafınıza sms ve e-mail olarak gönderilir.
 • Marka İzlemenin süreçleri nelerdir?
  Marka izleme, yukarıda bahsettiğimiz gibi başvuru tarihinden itibaren 1 yıl süreyle geçerlidir. 1 yıl dolduktan sonra hizmet yenilenebilir. Raporlar aylık bülten yayınlamasından sonra tarafınıza iletilir.

  Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Akıllı Çözümler olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Çağrı Merkezi & WhatsApp