Çalışma arkadaşı arıyoruz: Ekibimizde her zaman genç yeteneklere ihtiyacımız var..

e-Fatura

E-Fatura

Her geçen gün gelişmeye devam eden teknoloji ve internet, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Geleneksel yöntemleri kullanmaya çalışan işletmelerin, bazı süreçlerini dijital ortama taşıması gerekir. Günümüzde işletmelerin ürün satışı veya hizmetleri için mutlaka öğrenmesi gereken yeniliklerden biri e-fatura kavramıdır. Yasalar yoluyla belirli kurallara bağlanan e-fatura, tamamen elektronik ortamda kesilir ve dijital olarak yollanır. Bu nedenle işletmeler, bu kavram ile ilgili gelişmeleri takip etmelidir. E-fatura sisteminin kolaylıklarından yararlanmak isterseniz, Akıllı Çözümler uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

E-Fatura Nedir?

Ticari kazanç elde edilen tüm eylemlerin faturalandırılması zorunludur. Bu durum son yıllarda dijital ortama taşındı ve e-fatura uygulaması ortaya çıktı. Kağıt fatura ile aynı hukuki niteliği taşıyan e-fatura, internet ortamına gönderilip alınan faturalardır. Sistemin standartları Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenir. E-fatura ile faturalarınızı 10 yıl boyunca yasal geçerli olarak saklayabilir ve online olarak görüntüleyebilirsiniz. Böylece zamandan ve kağıt, kargo, baskı gibi maliyetlerden tasarruf sağlarsınız. Ayrıca GİB tarafından yönetilen e-fatura sistemi, alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güveni oluşturur.

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ne kadar e-fatura ve e-arşiv fatura uygulaması sıkça karıştırılsa da aslında birbirinden farklı kavramlardır. Elektronik sisteme geçiş yapan her işletme, ikisinin farklı şeyler olduğunu bilmelidir. Sıkça karıştırılan bu kavramların kendine has farklı özellikleri vardır. Bunlar:

E-Fatura;

 • Sadece elektroniktir. Kağıt baskısı geçersizdir.
 • GiB aracıdır.
 • Zorunlu bir formatı yoktur.
 • Zaman damgası yoktur. Mali mühür ile oluşturulur.
 • Özel entegratör ya da GİB portalı kullanılır.

E-Arşiv Fatura;

 • Elektronik belge olarak basılır.
 • GİB rapor alan kurumdur.
 • Serbest format kullanılır.
 • Zaman damgalı ve mali mühür ile onaylanıp muhafaza edilir.
 • Özel entegratör, GİB portalı veya kurumun kendi bilgi sistemi kullanılır.

Kimler E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Uygulamasına Geçebilir?

Herhangi bir fatura miktar sınırlaması olmadan, isteyen firmalar e-faturaya geçebilir. E-faturada iki tür kullanıcı vardır. Bu türlerden ilki zorunlu olarak bu sisteme geçiş yapan kullanıcılardır. Devlet tarafından açıklanan yıllık ciro limitini aşan işletmeler, zorunlu e-fatura mükellefi olur. E-fatura mükellefi olup olmadığınızı öğrenmek için uzman ekibimize ulaşabilirsiniz. Akıllı Çözümler olarak işletmeniz için e-fatura oluşturma gibi birçok hizmet sunuyoruz.

Gönüllü olarak e-fatura kullanan kişiler ise ikinci türde yer alır. Birçok masraftan tasarruf etmek, arşivleme ve iş gücünü azaltmak isteyen işletmeler, e-faturanın sağladığı avantajlardan dolayı bu sistemi tercih edebilir. Akıllı Çözümler uzmanlarımız aracılığı ile e-fatura uygulamasının avantajlarından faydalanın.

E-Fatura Avantajları

E-fatura uygulaması, ürün ya da hizmet satışından sonra müşteriye klasik bir fatura yerine elektronik fatura göndermenizi sağlar. Akıllı Çözümler e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamalarının birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Akıllı Çözümler e-fatura ile kağıt, baskı, arşivleme ve kargo gibi zaman ve para maliyetleri minimum seviyeye düşürülür.
 • Çalışanlarınızın operasyonel iş gücünü ortadan kaldırır. Böylece daha verimli alanlarda faaliyet göstermelerine olanak tanırsınız.
 • Güvenilir ve anlık fatura akışı sağlar.
 • Faturalarınız, Akıllı Çözümler sistemlerinde 10 yıl boyunca 3DS şifreleme teknolojisiyle güvenli bir şekilde saklanır.
 • Her yıl kağıtlar için milyonlarca ağaç kesiliyor. Elektronik ortama taşınan faturalar, doğanın korunması adına büyük bir katkı sağlar.
 • Teknolojiyi kullanan, şeffaf ve kanunlara uygun iş yapan firmaların imajları pekiştirilir.

Akıllı Çözümler 7/24 ulaşabileceğiniz özel müşteri temsilcilerimiz ile işletmenizin beklentilerine ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunar. Avantajlı fiyatlar, hızlı kurulum, tam entegrasyon ve en yüksek güvenlik için uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Akıllı Çözümler olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp