Çalışma arkadaşı arıyoruz: Ekibimizde her zaman genç yeteneklere ihtiyacımız var..

e-Defter Saklama

E-Defter Saklama

Elektronik ortamda oluşturulan E-defterlerin, Elektronik Defter Genel Tebliğ kapsamına göre her işletmenin kendi bilgi işlem sisteminde saklanması zorunludur. Bunun bir diğer alternatifi ise E-Defter Saklama imkanı sağlayan Akıllı Çözümler entegratör hizmetidir.

E-Defter saklama işlemini kendi imkanları ile gerçekleştiren mükelleflerin; fiziksel şartlar, yetersiz güvenlik duvarı, siber saldırılar ve çeşitli virüsler yüzünden E-defterlerinde oluşacak herhangi bir harf değişikliği bile E-Defter beratlarının bozulmasına yol açar. Bu nedenle GİB tarafından yayımlanan 30-12-2015 tarihli bildiriye göre E-Defterlerin lisansa sahip olan saklamacı kuruluşlarda saklanması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca E-Defter teftişleri sırasında alınan beratların imza değeri, orijinal gönderilen ve GİB’ den onaylanan beratlar üzerindeki imza değeri ile aynı olmazsa, bu durum E-Defterlerin geçmişe yönelik incelenmesi için bir sebep olarak kabul edilir. Akıllı Çözümler e defter saklama hizmeti, işletmeniz için en güvenli ve doğru seçimdir.

E-Defter Saklama Uygulaması Zorunlu Mudur?

E-Defter uygulaması için gerekçesi zorunlu veya gönüllü olması fark etmeksizin tüm mükelleflere Ocak 2020 E-Defterlerinden itibaren e- defter saklama zorunluluğu da getirilmiştir. Hem E-Defter hem de E-Defter saklama işleminin zorunlu olduğu mükellefler, şu şekilde sıralanabilir:

Mevcut Mükellefler

  • Alkol, tütün ve kolalı gazoz ürünlerinin üretici ve dağıtıcıları
  • Taze meyve sebze hali tüccar ve komisyoncuları
  • Elektrik üreticisi, akaryakıt dağıtıcısı gibi EPDK lisansı olan üretici ve dağıtıcı kurumlar
  • 10 milyon TL üstünde yıllık ciroya sahip olan firmalar

Yeni Mükellefler (1 Ocak 2021)

  • Bavul ticareti yapanlar
  • İnternet reklamcılığı ve ticaretine aracılık edenler
  • Kolalı gazoz, tütün ve alkol satışı yapan bayiler
  • Petrol istasyonları ve tüp gaz bayileri gibi EPDK lisansı olan kurumların bayileri
  • 5 milyon TL üzerinde yıllık cirosu olan işletmeler

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Akıllı Çözümler olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp