Çalışma arkadaşı arıyoruz: Ekibimizde her zaman genç yeteneklere ihtiyacımız var..

e-Arşiv Fatura

E-Arşiv Fatura

E-ticaret ile uğraşan firmalar neredeyse her şeyin “e” halini görüyor. E-faturaya geçiş ile birlikte e-arşiv fatura kavramı sıkça karşınıza çıkar. E-arşiv fatura uygulaması, saklanması zorunlu tutulan e-fatura nüshasıdır. Ek olarak e-arşiv faturalarının kesilmesi de zorunludur. Fakat bunlar alıcıya gönderilmez. E-arşiv faturaları, Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) rapor edilmelidir. Bu raporlar, ayın 1. günü ile 15. günü arasında gönderilmelidir.

Mükellefler e-arşiv fatura uygulamasını iki yöntemle kullanmayı tercih edebilir. İlk olarak kendi bilgi işlem sistemlerini kullanabilirler ya da ikinci olarak özel entegratör bilgi işlem sistemi kullanılabilir. Akıllı Çözümler uzmanlarımız, e-arşiv fatura uygulaması avantajlarını size sunmaya hazırdır. İşletmenizin maliyetlerini minimum seviyeye düşürmenize yardımcı oluyoruz.

E-Arşiv Fatura ile E-Fatura Arasındaki Fark Nedir?

E-arşiv fatura ile e-fatura uygulamaları sıkça karıştırılan iki kavramdır. Birbirlerinden ayırt edici birçok farklı özellikleri vardır. Bunlar:

 • E-fatura sadece e-fatura uygulamasına geçmiş mükelleflere gönderilir.
 • E-arşiv fatura ise e-faturaya geçmeyen tüm kurumlara gönderilir.
 • E-fatura uygulaması, GİB üzerinden muhataba anında ulaştırılır. İptal edilemez fakat muhatap iade ya da red edebilir.
 • E-arşiv fatura ise mail ya da SMS ile muhatabına ulaştırılır. Bir sonraki gün saat 24:00’a kadar GİB’e raporlanır.

Kimler E-Arşiv Fatura Uygulamasına Geçebilir?

Firmalar, e-arşiv faturaya herhangi bir fatura miktar sınırlaması olmadan geçebilir. E-arşiv fatura uygulamasında iki tür kullanıcı vardır.

İlk olarak devlet tarafından açıklanan yıllık ciro limitini aşan işletmeler, zorunlu e-arşiv fatura mükellefi olur. E-arşiv fatura mükellefi olup olmadığınızı öğrenmek için uzman ekibimize ulaşabilirsiniz. Akıllı Çözümler, işletmeniz için e-arşiv fatura oluşturma, e-arşiv entegrasyonu gibi birçok sunduğu hizmet ve sağladığı kolaylık vardır.

Gönüllü olarak e-arşiv fatura kullanıcıları mevcuttur. Özellikle e-ticaret yapan işletmeler, birçok masraftan tasarruf etmek ve iş gücünü azaltmak için e-arşiv fatura sistemini tercih edebilir. Akıllı Çözümler uzmanlarımız aracılığı ile e-arşiv fatura sistemine geçiş yapabilir ve avantajlarından faydalanabilirsiniz.

E-Arşiv Fatura Avantajları

Akıllı Çözümler e-arşiv fatura ve e-fatura sistemleri işletmeniz için birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Akıllı Çözümler e-arşiv fatura ile kağıt, baskı, arşivleme ve kargo gibi maliyetleri minimum seviyeye düşürülür. Ayrıca zamandan da büyük tasarruf sağlanır.
 • Operasyonel iş gücünüz ortadan kalkarak, daha verimli faaliyetler gösterme imkanına sahip olursunuz.
 • %100 güvenilir ve anlık fatura akışı sağlar.
 • Faturalarınız, Akıllı Çözümler sistemlerinde 10 yıl boyunca elektronik ortamda online erişime açık ve güvenli bir şekilde saklanır.
 • Kağıtlar için her yıl milyonlarca ağaç kesiliyor. Doğanın korunmasına katkı vermek istiyorsanız, faturalarınızı elektronik ortama geçirin.
 • Teknolojiyi kullanan, modern yönetilen ve kanunlara uygun iş yapan firmaların prestijleri artar.

E-Arşiv Faturanın Sektör Bazında Faydaları

E-fatura ve e-arşiv fatura uygulamalarıyla kağıtlara fatura basma dönemi tarih oluyor. Günümüzde işletmelere büyük bir kolaylık sağlayan bu uygulamaların, gün geçtikçe tercih edilme oranları artıyor. E-fatura ve e-arşiv faturalar, firmanıza hız, netlik, doğruluk ve verimlilik sağlar. Bu sistemlerin en revaçta olduğu sektörler şunlardır:

 • Hastaneler

Hastanelerin geleneksel olarak fatura kesmesi, evine bir an önce gidip dinlenmesi gereken hastaların uzun süre beklemesine neden olmaktadır. Bu durum hasta memnuniyetini olumsuz etkiler. E-arşiv faturaya geçiş ile birlikte maili alınan hastaya, yasal geçerliliği olan ve kısa zamanda gönderilen faturası ile memnuniyeti sağlanır.

 • Oteller

Otellere gelen her müşteri fatura talep eder. Özellikle de bir kafile giriş yapmak istediğinde, geleneksel yollar ile fatura kesen oteller büyük zaman kaybına sebep olur. Bu durum hem otel çalışanlarını meşgul eder hem de müşteri memnuniyetini olumsuz etkiler. Akıllı Çözümler e-arşiv fatura uygulaması ile onlarca olumsuz işi ve sonucu kolayca bertaraf edin.

 • Perakende

Perakende ile birlikte birçok ihtiyacımızı tek bir yerden karşılayabiliyoruz. Fakat bu firmalarımıza kucak dolusu faturalar ile dönmemize neden olur. Hatta birde ürünlerde sorun çıkmasına karşın bu faturaları saklamak zorunda kalıyoruz. Faturayı kaybettiğimiz zaman, üründe bir sorun çıkarsa maalesef paramız çöpe gidiyor. E-fatura hazırlama ile kasalardaki uzun fatura kuyrukları kayboldu. Böylece perakende mağazaları tüketiciyi daha çok cezveden refah yerler haline geldi.

7/24 ulaşabileceğiniz Akıllı Çözümler özel müşteri temsilcilerimiz, işletmenizin beklentilerine ve ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi çözümler üretir. Uygun fiyat avantajları için uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Akıllı Çözümler olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp